Bożonarodzeniowe tradycje i Wigilia Szkolna

Okres Bożego Narodzenia to szczególny czas, w którym jak nigdy okazujemy sobie wzajemnie dobro i życzliwość, w którym otwieramy się na innych i niesiemy pomoc. To czas, kiedy bliscy są wśród nas, w powietrzu unosi się zapach choinki i świec, a w sercach gości miłość i pokój.

Również w szkole w tym okresie dbamy o to, by odczuć tę magiczną atmosferę. Dekorujemy korytarze, ubieramy szkolną choinkę, organizujemy konkursy świąteczne. To właśnie w grudniu uczestniczymy także  w rozmaitych akcjach charytatywnych – akcji Góra Grosza, Gwiazdka dla Zwierzaka, zbieramy materiały opatrunkowe dla przychodni Św. Łazarza, bierzemy udział w Szlachetnej Paczce.

Przed świętami spotykamy się także wszyscy na uroczystej Wigilii Szkolnej, na którą zapraszamy naszych rodziców i gości, którzy są nam bliscy. W tym roku miała ona szczególny charakter, gdyż zaszczyciło nas swoją obecnością liczne grono osób, które pierwszy raz odwiedziło nasz ośrodek. Zgodnie ze zwyczajem, 20 grudnia zgromadziliśmy się przy Wigilijnym Stole, a salę wypełnił śpiew kolęd intonowanych przez najmłodszych oraz nieco starszych uczniów. Następnie, jak tradycja nakazuje, połamaliśmy się opłatkiem oraz kosztowaliśmy licznych potraw wigilijnych przygotowanych przez każdą z klas. Pod choinką czekały na wszystkich piękne prezenty, których rozdawanie zakończyło naszą coroczną uroczystość.

Myślami wciąż powracamy do tych wspaniałych i radosnych, świątecznych chwil. Niecierpliwie wyczekujemy już kolejnego Bożego Narodzenia.

 M. Syska-Potoczek

M. Świerz