Odkrywanie ogrodów królewskich na Wzgórzu Wawelskim

Tym razem, w ramach projektu „Kocham Kraków – podróż przez historię wehikułem czasu: zaczarowane ogrody Krakowa”, klasy 0-III pod kierunkiem pani przewodnik poszukiwały motywów roślinnych i zwierzęcych wśród dzieł sztuki zgromadzonych w apartamentach królewskich oraz cieszyły się wiosenną przyrodą w ogrodach zygmuntowskich.

 

Apartamenty królewskie okazały się prawdziwym „ogrodem”. Na wspaniałych arrasach, meblach, obrazach i porcelanie udało się nam dostrzec piękne dekoracje florystyczne oraz prawdziwe i fantastyczne zwierzęta. Szczególnie intrygujące były smoki, jaszczury i jednorożce utkane na brukselskich arrasach. Nawet nie podejrzewaliśmy, że renesansowi artyści mieli tak bogatą wyobraźnię.

Podczas wędrówki po komnatach wawelskich zaglądnęliśmy też do apartamentu, w którym siedmiokrotnie zatrzymywał się podczas swoich wizyt w Krakowie prezydent Polski z okresu Dwudziestolecia Międzywojennego – Ignacy Mościcki.

Na koniec wycieczki zawędrowaliśmy do ogrodów królewskich, w których urzekły nas pachnące zioła (mięta, ruta, lubczyk), kolorowe kwiaty (tulipany, fiołki, bratki i hiacynty) oraz bujne krzewy i drzewa owocowe (winorośl, pigwy i jabłonie). Ciekawym doświadczeniem była też możliwość zobaczenia rekonstrukcji ławeczki i altanek, w których około 500 lat temu mogła odpoczywać i cieszyć się przyrodą oraz widokiem na Kraków rodzina królewska.

Po powrocie do szkoły, utrwaliliśmy zdobytą wiedzę poprzez wykonanie interesujących kart pracy, przekazanych nam przez panią przewodnik.

 AJer, M. Treśka-Kiryłów, A. Gaudyn, B. Woźna