Jak działa teatr?

Młodzież  naszej szkoły uczestniczyła w warsztatach organizowanych przez Teatr im. J. Słowackiego, w ramach projektu "Myśląca ręka”.

W listopadzie i grudniu młodzież naszej szkoły brała udział w warsztatach teatralnych mających na celu poznanie pracy rzemieślników teatralnych i innych ludzi, tworzących spektakle za kulisami. Uczniowie pragnęli poznać tych, którzy są często nazywani „duchami teatru”. Chociaż dla publiczności są niewidzialni, bez ich pracy i zaangażowania, nie mogłoby się odbyć żadne przedstawienie. Wśród nich są scenarzyści, inspicjenci, krawcowe, tapicerzy, stolarze, garderobiane, charakteryzatorki, fryzjerzy,  akustycy czy oświetleniowcy.

Podczas trzech sobotnich wizyt w teatrze,  udało  się  poznać tajniki pracy niektórych z nich:  młodzież była w pracowni krawieckiej, rzeźbiarskiej, stolarskiej i obróbki metalu, zwiedziła magazyn scenografii, spotkała się ze scenografką.

Warto zaznaczyć, że wszystkie warsztaty były tłumaczone na Polski Język Migowy. Najlepiej o dostępności Teatru Słowackiego opowiada aktorka Dominika Feiglewicz:

 

https://youtu.be/Ge24rvDk0U8

 

Zachęcam do lektury kolejnych artykułów opisujących te zdarzenia oraz do obejrzenia galerii zdjęć ilustrujących magię zwiedzanych przez nas  miejsc.

 

A już teraz, wszystkim zainteresowanym teatrem, polecam świetną książkę o kulisach krakowskiego teatru im. J. Słowackiego. Publikację można znaleźć pod linkiem:

 

https://teatrwkrakowie.pl/aktualnosci/wydawnictwo-myslaca-reka-2017-2020

 

               Ewa Pawlik

(opiekun szkolnego Koła teatralnego)