Uczniowie klas IV-VI poznają kulisy sztuki.

 

Podczas dydaktycznych wycieczek dzieci zobaczyły jak realizuje się spektakl teatralny, film i program telewizyjny oraz nagranie muzyczne. Z wielkim zainteresowaniem poznawały „sekrety sceny” udostępnione w Teatrze Groteska, animowały lalki teatralne a zakładając maski  wcielały się w postaci sceniczne.

Wiele emocji wzbudziła wizyta w studiu Telewizji TVN w Krakowie,  gdzie wędrowali labiryntem korytarzy, zaglądali na plany filmowe, podglądali aktorów popularnych seriali „Szpital” i „Szkoła”. W reżyserce zobaczyli jak tworzy się efekty specjalne, np. zielone tło hali komputerowo zamieniane jest w boisko sportowe, park lub Rondo Grzegórzeckie. Stojąc za kamerami zapoznali się z pracą operatora, następnie nagrali pierwszy program telewizyjny. Płyta z zapisem jest wspaniałą pamiątką z wycieczki.

Ciekawym doświadczeniem było nagranie piosenki (przygotowane przez panią Marysię Bednarz) zrealizowane w Studiu nagrań w Dworku Białoprądnickim. Wyposażenie sali nagrań, precyzyjna aparatura, możliwości udoskonalania zapisu piosenki i jej modyfikacje bardzo podobały się uczniom.

Eksponaty w niepołomickim Muzeum Fonografii także zyskały uznanie młodych telewidzów i słuchaczy. Dawne aparaty do rejestracji i emisji dźwięku oraz obrazu zdumiewały, szczególnie „aparat kieszonkowy” wielkości małego plecaka. 

I tak minął tydzień intensywnej pracy. 

 

K. Łaptaś