Pan Policjant gościem w naszym Ośrodku

We wtorek, 10 kwietnia mieliśmy w naszym Ośrodku niecodziennego gościa – odwiedził nas Pan Policjant, by porozmawiać z nami nt. zagrożeń, jakie czyhają na nas podczas korzystania z Internetu.

Nasz gość najpierw spotkał się z klasami młodszymi, tj. IV – VI i na przykładzie animacji „Owce w sieci” przybliżył nam rodzaje niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni, gdy nieumiejętnie korzystamy z sieci. Pan Policjant razem z uczniami wspólnie ustalił zasady, których przestrzeganie pozwoli uniknąć tych zagrożeń. Wiemy już zatem na co możemy sobie pozwolić korzystając z Internetu oraz czego nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno nam robić.

Godzinę później spotkanie z naszym gościem mieli uczniowie starsi, tj. klasa VII i klasy gimnazjalne. Również tutaj miało miejsce wspólne oglądanie tematycznych filmików i oparta na nich pogadanka. Powtórzyliśmy sobie czym jest cyberprzemoc, jakie mogą być jej skutki oraz co grozi osobie, która dopuszcza się różnych form cyberprzemocy. Wiemy już, że wszystko co napiszemy w Internecie i wszystko co do niego „wrzucimy” – np. zdjęcia, filmiki – zostaje w nim już na zawsze. Wiemy także, że w Internecie tak naprawdę nikt nie jest anonimowy i jeśli zrobimy coś złego, to policja bez problemu znajdzie informację o nas i będziemy musieli ponieść karę za nasz czyn (za każdy czyn – także ten dokonany przy pomocy Internetu – ponosimy odpowiedzialność prawną!).

Zakończeniem spotkania było ogłoszenie wyników konkursów zorganizowanych z okazji obchodzonego w marcu Dnia Bezpiecznego Internetu. Zwycięzcom zostały wręczone nagrody – za przygotowane krzyżówki z hasłem INTERNET i CYBERPRZEMOC wyróżniono Olę Marczyk oraz Pawła Jochymka, a grupie, która zdobyła najwięcej punktów w multimedialnym konkursie nt. zasad bezpiecznego korzystania z Internetu wręczone zostało zaproszenie do pizzerii.

M. Syska-Potoczek