Dzień eksperymentów

Uczniowie klas 0-III szkoły podstawowej mieli okazję poznawać świat poprzez obserwację eksperymentów fizyczno-chemicznych, których tematem przewodnim był ogień.

Doświadczenia były prezentowane w dwóch gabinetach: „Uwaga, ogień!” oraz „Tricki ze świeczkami”. W pierwszym gabinecie dzieci zaobserwowały, że dzięki działaniu ognia można odsłonić napis zamalowany za pomocą wymazywalnego pióra. Dowiedziały się również, że ze spalonej pocierki z pudełka po zapałkach pozostaje smoła, która pod wpływem pocierania palcami zamienia się w dym. Najbardziej widowiskowym eksperymentem był pokaz uwolnienia monety spod zapałkowej konstrukcji przy użyciu ognia.

W drugim gabinecie dzieci obserwowały ruch wahadła wykonanego z zapalonej świecy oraz dowiedziały się, iż aby zgasić zapaloną świeczkę można użyć roztworu sodu i octu.

Podsumowaniem spotkania było przypomnienie niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą ogień oraz podkreślenie, że ze względów bezpieczeństwa dzieci nie mogą bawić się zapałkami i zapalniczkami ani same eksperymentować z ogniem.

A.Jer, B. Woźna, M. Treśka-Kiryłów, B. Kalista