Finansoaktywni”

Trzech uczniów z naszego Ośrodka postanowiło wziąć udział w ogólnopolskim programie Ministerstwa Finansów. Tegoroczna edycja programu nosi nazwę „Finansoaktywni. Misja: Budżet. Ogarniamy wydatki!” i skupia się na zagadnieniach związanych z budżetem.

W ramach konkursowych zmagań uczniowie mieli za zadanie opracować pomysł na inwestycję lokalną, która mogłaby być realizowana z budżetu partycypacyjnego, rozreklamować ją wśród społeczności dzielnicy, a także wziąć udział w cyklu zajęć na temat znaczenia budżetów: osobistego, rodzinnego i państwowego.

Nasz pomysł był bardzo prosty: stworzenie „Klubu Gier Planszowych” dla wszystkich dzieci mieszkających  i uczących się na terenie Borku Fałęckiego. Każdy młody mieszkaniec dzielnicy miałby możliwość zapisania się do klubu i uczestniczenia w bezpłatnych zajęciach współprowadzonych przez uczniów naszego Ośrodka - członków działającego już Klubu „Planszaki z Niecałej”. Aby rozpropagować naszą inicjatywę nagraliśmy krótki filmik reklamowy oraz opracowaliśmy ulotkę wyjaśniającą ideę Klubu. Podczas happeningu, urządzonego na jednej z długich przerw i połączonego z prezentacją najnowszych gier planszowych, staraliśmy się zaciekawić społeczność naszego Ośrodka pomysłem.

Pomysł spodobał się wszystkim i nawet jeśli nie uda nam się go urzeczywistnić cieszymy się z udziału w programie. Realizując zadania „Finansoaktywnych” świetnie się bawiliśmy, poszerzyliśmy swoją wiedzę o budżecie, przypomnieliśmy sobie jak się tworzy biznesplany oraz uświadomiliśmy sobie, że przez budżet partycypacyjny mamy wpływ na wydatki lokalne.

K. Gacek